Evgenij Kumičić - Prosvjeta List za zabavu, znanost i umjetnost. Zagreb 1893.





Eugenij Kumičić. Iz Prosvjeta 1893. godine str. 22.

Eugenij Kumičić.
Rodio se je 11. siečnja god. 1850. u gradiću Berseću na istarskoj iztočnoj obali. Normalku je učio u rodnom mjestu, a gimnazijske nauke na Rieci i na talijanskih gimnazijah u Zadru i Kopru. Izpit zrelosti položio je na Rieci. Prvu sveučilištnu godinu bio je u Pragu, a zatim dvie godine u Beču. Učio je poviest, zemljopis i filozofiju. God. 1874. pozva ga u Spljet pokojni Bakotić, gimnazijski ravnatelj, koji je bio Kumičiću učitelj u riečkoj gimnaziji. Pokojni Bakotić, spisatelj prekrasne pripoviesti »Raja«, veoma je ljubio svoga bivšega učenika Kumičića. Nastavni jezik na spljetskoj gimnaziji bio je tada talijanski, pa je Kumičić morao podučavati tim jezikom logiku i psihologiju i hrvatski jezik u viših razredih. Kumičić do svoje 12. godine nije ni razumio ni govorio talijanski. Taj je jezik naučio u školi. Znao je samo hrvatski kao i majka mu, Marija. Otac mu Tomo, pomorac i trgovac, nikada nije sa sinom govorio talijanski. Iz Spljeta, gdje je bio jednu godinu, pošao je Kumičić u Zagreb. Odsluživ kod pukovnije Leopoldove vojničku godinu, otišao je na dulje vremena u Pariz. Zatim. je dulje vremena boravio u Italiji, pa se povratio na bečko sveučilište, gdje je učio franceski i talijanski jezik i književnost kod . prof. Mussafije. U to ga pozvalo pod pušku - u Bosnu. Što je doživio u Bosni, opisao je u svojem djelu »Pod puškom« , Koncem god. 1879. dobio je mjesto u višoj realci u Zagrebu, gdje je predavao hrvatski i francezki jezik i povjest. God. 1884. napustio je svoje učiteljsko zvanje svojevoljno. Htio je da bude posve slobodan kao spisatelj i kao - izbornik. Kasnije ga je dva puta izabrao drugi varaždinski izborni kotar svojim zastupnikom na hrvatskom saboru. Jednu je godinu bio urednik »Hrvatske Vile« , a dvie godine i pol urednik dnevnika »Hrvatske.« Zašto je više puta sjedio na obtuženičkoj klupi, sve to ne spada amo. God. 1885. imenovan je gradjaninom grada Zagreba po slav. gradskom zastupstvu u Zagrebu. Kumičić se je vjenćao 20. rujna god. 1882. u Varaždinu sa Marijom Maršićevom. Ima dva sina: Tomicu i Juricu.
Prvo je svoje djelce napisao u Spljetu pod naslovom: "Spljet i Pariz". Dvie ga je godine prepisivao i popravljao, a napokon, po nagovoru svojih prijatelja, posla ga iz Beča slavnomu Šenoi, koji odgovori nepoznatom početniku u dopisnici uredničtva u »Viencu« od 7. travnja 1877 . Taj je odgovor osokolio Kumičića, pa je izdao svoje prvo djelo dvie godine zatim u političkom listu »Slobodi« , promieniv mu ime u "Slučaj". Kumičić je napisao svoja prva djela pod pseudonimom Jenio Sisolski. On se je rodio na obronku briega Sisol, a u rodnom ga mjestu zovu Jenio, što dolazi od talijanskoga Eugenio.
Kumičić je napisao, svršio, svoje pripoviesti, romane i drame ovim redom:
"Slučaj" u kolovozu 1879. (»Sloboda«).
"Olga i Lina" u siečnju 1881. (»Sloboda«).
"Jelkin Bosiljak" u rujnu 1881. (Posebno izdanje).
"Neobični Ljudi" u ožujku 1882. (»Vienac«) .•
"Primorci" u rujnu 1882. (»Hrvatska Vila« ).
"Začudjeni Svatovi" u veljači 1883. (»Vienac«).
"Gospodja Sabina" u ožujku 1884. („Matica Hrvatska«).
"Ubilo ga Vino" u travnju 1884. (»Naša Sloga«),
"Sirota" u travnju 1885. (»Matica Hrvatska«).
"Pod Puškom" u svibnju 1886. (»Balkan«).
"Preko Mora" u siečnju 1889. (»Dom i Sviet«).
"Teodora" u svibnju 1889. (»Matica Hrvatska«).
"Saveznice" u kolovozu 1889. (»Dom i Sviet»).
"Otrovana Srca" u veljači 1890. (»Dom i Sviet«).
"Sestre" (drama) u ožujku 1890. (Posebno izdanje).
"Mladost-Ludost" u siečnju 189l. (»Dom i Sviet«).
"Obiteljska Tajna" (komedija) u siečnju 1891. (»Matica Hrvatska«).
Osim ovih djela napisao je Kumičić i nekoliko crtica, kao što je "Crn Božić" u »Božićnici« .dnevnika Hrvatske« od god. 1890., pa crtica "Br. 84 i br. 85" u »Božićnici« rečenoga dnevnika od g. 1891. Napisao je mnogo članaka, ponajviše političkih, te preveo za »Hrvatsku« i »Hrvatsku Vilu« nekoliko omanjih crtica iz francezkoga, talijanskoga i španjolskoga. Osim pripoviesti "Primorci" sva su Kumičićeva djela pretiskana iz listova u posebne knjige. Domala izaći će tako "Primorci". Neka su mu djela izašla već u trećem izdanju. Pod naslovom "Tri Mučenice" izdao je god. 1889. u jednoj knjizi svoje tri pripoviesti: »Saveznice«, »Neobični Ljudi« i »Ubilo ga Vino«.
Na česki su jezik prevedena ova njegova djela: "Gospodja Sabina" (»Zlatna Praha«), "Preko Mora" u krasnoj Ottonoj narodnoj biblioteci, pak drama "Sestre" i komedija "Obiteljska Tajna" u kazalištnoj knjižnici, u kojoj su djela najpoznatijih evropskih drarnatskih pisaca. Na njemački prevedene su neke Kurnićićeve crtice, te "Jelkin Bosiljak" i "Sirota'.
"Urota Zrinjsko-Frankopanska", koja izlazi u »Dornu i Svietu« najnovije je djelo gosp-. Kumičića.
Oznake: Eugenij Kumičić. Iz Prosvjeta 1893. godine str. 22




s013 4201 Pros1893 Evgenij Kumičić Prosvjeta List za zabavu, znanost i umjetnost. I. Godina Uredio Josip Zoček u Zagrebu 1893. Tisak i naklada Antuna Scholza.

http://blog.dnevnik.hr/morton1905/oznaka/eugenij-kumii-iz-prosvjeta-1893-godine-str-22

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dampfschiffahrt - Übersichtskarte des Weltverkehrs - s0489a 6464 MeyA4B4 Meyers Konversations-Lexikon Jahr 1886.

Burzin trg u Trstu. - Piazza della Borsa Trieste - Vienac1884 Vienac 1884 Izdaje dionička tiskara u Zagrebu s288 Br.18 5575

Diluvium - Meyers Konversations-Lexikon Jahr 1886. s0978a 6515 MeyA4B4